Pokémon Go

Mobilní hra pro rozšířenou realitu pro Android a iOS.

Ke stažení zde: PoGo

Požadavky:

Android 7 nebo novější, rozlišení minimálně 720 x 1280 px // iOS 9 nebo vyšší.

Mobilní data (nebo kamaráda, co bude chodit s Vámi a nasdílí Vám svůj internet ;-D ).

GPS.

Pokud se v PoGo nelze přihlásit a vyskočí na Vás výběr Trainer club nebo Niantic kids – nezbývá Vám, než hru odinstalovat a nainstalovat znovu,

Při výběru po startu aplikace (New player / Returning player = Nový hráč / Hráč s účtem) dejte Returning player a zadejte datum narození s rokem 2000 (aby Vám bylo nad 18). Poté už se normálně můžete nalogovat Vašim účtem na facebooku/jabku/gmailu.

Po nainstalování a založení účtu (přihlašování přes gmail / facebook) si zvolíte jméno, avatar a Team, za který budete hrát. Na výběr jsou tři teamy – modrý, červený, žlutý. V reálu nemá volba teamu veliký vliv na hru. Když jste ve stejném teamu, můžete společně obsadit GYM („tělocvičnu“). Když jste v různých teamech, musí si každý najít nebo vybojovat svůj Gym. Ale na společné bitvy s pokémon bossy, obchodování, PvP nemá výběr teamu vliv.

Hra spočívá v tom, že chodíte venku a v telefonuse zobrazuje Váš pohyb po mapě (googlemaps), chytáte pokémony, kteří jsou ve Vašem dosahu, navštěvujete v okolí různá významná místa, z kterých jsou udělány ve hře POKÉSTOPy A GYMy. Významná místa jsou např. sochy, fontány, hřiště, divadla a pod.

Rozhraní hry

POKÉSTOP

Významné místo na mapě. Po interakci v dostatečné blízkosti dostanete ze Stopu (Pokéstopu) odměny ve formě denních úkolů, míčků na házení, jídlo pro lepší chytání pokémonů a předměty na oživování padlých pokémonů (revive).

GYM

Při větším počtu návštěv se ze Stopu stane Gym. Taková „tělocvična“, kde se dají získat herní předměty jako ze Stopu, navíc pokud v souboji přemůžete pokémony jiného teamu, můžete nechat hlídat Gym svým pokémonem a tím vyděláváte herní měnu Zlaťáky. Za ty si lze koupit různé vylepšení, jako jsou rozšíření inventáře pro uchování více předmětů a více pokémonů, vstupenky na bojování s bossy (Raid Pass) apod.

Maximální počet Zlaťáků získaných z hlídání Gymu je 50. 50 Zlaťáků získáte po bránění Gymu po 8,5 hodinách. Kratší doba znamená menší příjem Zlaťáků. Peníze dostanete v případě, že Váš obsazený Gym získá jiný team. Proto je dobré mít kamaráda i v jiném teamu, aby Vaše pokémony „vymlátil“ z Gymu a Vy jste dostali odměnu a nezůstal Vám tam pokémon hlídat gym třeba měsíc.

Po přiblížení se k Gymu cizího teamu musíte nejdřív bojovat s pokémony jiných hráčů. Po každém útoku jim o třetinu klesnou CP (Combat points – „body bojové připravenosti“). Ale může se stát, že je poblíž hráč, který má na stráži pokémona a nechce ho nechat prohrát. Takového pokémona může až 10x dozdravit pomocí Beries (ovoce).

Po úspěšném zdolání všech nepřátelských pokémonů, můžete do Gymu přidat vlastního pokémona.

Gym

Chytání pokémonů

Když je ve Vašem okolí pokémon, klikněte na něj a zahajte odchyt. Máte při odchytu možnost přepnout do zobrazení AR (rozšířené reality) a můžete tak chytat pokémona třeba ve vaně, v trávě v parku, kamarádovi na hlavě.

Čím má pokémon vyšší CP, tím je těžší ho ulovit. Pro snadnější odchyt je dobré pokémona nakrmit jídlem, použít lepší pokébally a používat točené hody (curved balls).

Lov pokémona
Inventář

Vlastnosti pokémonů

Ulovený pokémon má různé vlastnosti.

CP – combat point – body bojové připravenosti. Čím vyšší, tím je v boji schopnější.

HP – hit points – body výdrže. Každý útok má nějakou hodnotu – např. Eevee má QuickAttack, který ubírá 8HP. Když pokémon má 81 HP, vydrží 10 zásahů QuickAttack. Pokud má HP 15, vydrží jen jeden zásah.

Attack – útoky. Každý pokémon má jeden Fast Attack (Rychlý útok) a až dva Charged Attack (nabíjecí útoky). Druhý Charged Attack lze přidat po splnění určitých podmínek – u Eevee je to 75.000 StarDustu a 75 Candy. Oboje se získává chytáním pokémonů. Útoky lze pomocí speciálních předmětů za Zlaťáky měnit.

Typ – každý pokémon je určitý typ, nebo kombinace dvou typů. Napríklad z normálního Eevee se může vyvinout Flareon – ohnivý pokémon. Když si vyvinete z Eeveeho Vaporeona – vodního pokémona, tak při souboji Flareona s Vaporeonem jasně vyhraje Vaporeon, protože každý jeho vodní útok způsobí Flareonovi dvojnásobné poškození, protože voda je účinná (SuperEffective) v souboji s ohněm. Když někdo nasadí Vaporeona, tak ideální způsob jak ho porazit je zvolit si např. elektrický typ – Jolteon. Výhodné je se naučit tabulku účinnosti útoků na jednotlivé typy, nebo si ji vytisknout.

Vlastnosti pokémona

APPRAISE

Appraise neboli Ohodnocení je důležitý ukazatel kvality pokémona. Každý pokémon má různé hodnoty útoku (attack – vhodné pro silné útoky), obrany (defense – vhodné pro obranu gymu) a bodů života (HP – pro větší výdrž) od nejhorší hodnoty 0, až po 15. Nejlepší pokémon má tak ve všech třech atributech hodnotu 15/15/15. Pokémony s nízkými hodnotami atk/def/hp nemá cenu levlovat a utrácet tak cenný StarDust a Candy.

Já pokémony s hodnotami pod 12/12/12 zahazuji nebo nechávám na obchody s jinými hráči. Pokémona si přejmenuji: když má staty 14/12/15 pojmenuji ho např. Pikachu425. Když si pak seřadím vedle sebe pokémony jednoho druhu, hned vidím, který je lepší a kterého vyhodím. Na obrázku je vidět, že černá Rayquaza má horší staty, ale stejně jsem jí vylevloval více než obyčejnou zelenou. Proč? Protože je sakra shiny (zářivá).

Appraise

Tabulka typů pokémonů a jejich útoků

Přátelé

Jedno z největších lákadel PokémonGo je spolupráce s kamarády. Pokud si ve hře přidáte kamaráda, můžete s ním obchodovat, bojovat v PvP (Player versus Player), posílat si dárky z cest. Všechny tyto inerakce zvyšují úroveň Vašeho „přátelství“ ve hře. Za určité mezníky přátelství dostanete velké množství zkušeností. Tím může Váš avatar postoupit na vyšší úroveň. Za dosažení 3 ze 4 srdíček (úrovně přátelství) dostanete 50.000 zkušeností. Při dosažení maximální úrovně (4 srdíček) dostanete rovných 100.000 zkušeností. Pokud při dosažení úrovně použijete z inventáře předmět LuckyEgg zvyšující zisk zkušeností, můžete tak získat najednou 200.000 expů.

Přidávání přátel

Přidání přítele se provede tak, že kliknete ve hře na svůj avatar a v otevřeném okně se přepnete do „FRIENDS“. Zde je seznam Vašich přátel. Kliknutím na „ADD FRIEND“ se zobrazí stránka, kde je možné přidat kamaráda pomocí dvanáctimístného kódu (např. můj je: 932407046676). Pro línější je varianta načtení QR kódu přítele. Kamarád si na telefonu zobrazí svůj QR kód a Vy si ho nascanujete.

RAID

Jednou za čas se na každém Gymu objeví pokémon boss. Je to více či méně speciální pokémon (často legendární). V době raidu nelze bojovat v Gymu o jeho ovládnutí. Nejlepší čas na chození na raidy je středa 18:00-19:00. Tou dobou se na všech gymech vytvoří raidy na legendárního pokémona. Takže v tento čas je nejlepší vyrazit s přáteli ven do místa, kde je více gymů a postupně porážet pokémon bossy.

Každý raid ukazuje nad gymem čas, jak dlouho ještě bude trvat, jaký je v raidu boss a obtížnost. Raid s obtížností 1* zvádne vyhrát hráč na úrovni 20 sám. 3* raid lze sólo zvládnout s úrovní 35. Na nejtěžší 5* raid je třeba minimálně 3 hráče s úrovní 40. Čím více hráčů, tím rychleji zabijete bosse (u každého raidu je časový limit).

5* Raid na Lugiu

Pro vstup do Raidu musíte mít Propustku (RaidPass). Oranžový dostanete každý den za protočení Gymu. Zelený a modrý získáte jen v herním obchodě za Zlaťáky. Modrý (taky nazývaný Dálkový pass) umožňuje vstopit i do raidu v gymu, u kterého fyzicky nejste. Můžete tak vstoupit do bitvy v gymu, který vidíte na mapě např. 10 km od své polohy, nebo Vás může na raid pozvat kamarád, který je na dovolené v Mexiku.

Raid Pass

Pro boj v raidu klikněte na daný gym a v něm na talčítko „BATTLE“. Zaplaťte příslušným BattlePassem a zobrazí se okénko s odpočtem do začátku útoku. Když jste sami, můžete pozvat kamarády, kteří jsou také online, ale např. doma, nebo na dovolené. Každý hráč, který je fyzicky u gymu, může pozvat maximálně 5 přátel.

Maximální počet hráčů bojujících v jednom raidu je 20. Při větším počtu hráčů se musí skupina rozdělit. Jedna polovina hráčů může skočit do raidu až po tom, co první polovina zahájí boj.

Raid

PvP

Boje Player versus Player jsou oblíbenou minihrou v Pokémon Go. V současnosti je ve hře systém TrainerBattle, kdy Vám automat přiřazuje vchodné protihráče. Vyberete si příslušnou ligu, poté si vyberete pokémony pro boj a jde se na to. Každá liga má své omezeni. Nejnižší liga má omezení v použití pokémonu s maximálním CP 1500, vyšší liga má omezení CP 2500 a pak je liga bez omezení.

Je vhodné kombinovat typy pokémonů, aby jste mohli odvrátit všechny možné útoky. Je dobré si PvP pokémony vylepšit o druhé Charged útoky.

Dříve tato možnost nebyla a PvP se dělo jen na pokémon akcích – turnajích. V každém větším městě byl klub nadšenců, kteří se scházeli v klubech / restauracích a místo kecání o fotbale, hráli proti sobě turnaje v Pokémon Go. Bylo pak super vidět 40 letého páprdu, jak na batohu má odznáčky z výher v PvP turnaji ;p .

Teď když si takto chcete zahrát s kamarádem, nebo na turnaji, vyberete přítele ze seznamu a zvolíte pokožku „BATTLE“. Poté zvolíte ligu, vyberete nejlepš pokémony a jde se na věc!

Hraní jednou rukou

Ještě přidám tip, jak si usnadnit hraní – hrát jedou rukou. Druhou rukou tak můžete v klidu venčit psa / přítelkyni, odhánět bezdomovce, mačkat tlačítko na semaforu, mít druhý telefon s PoGo…

Dají se koupit tzv. Popgrip (popsosckets) – jsou to vysouvací „držátka“ telefonu. Přichytí se na zadní stranu mobilu a drží se mezi prsteníčkem a prostředníčkem. Cena je kolem100-200Kč.

Popsockets

Já mám na telefonu nalepený plíšek, aby mi telefon držel v autě na magnetu při navigování. Koupil jsem si v domácích potřebách za 6 Kč „čudlík“ na otvírání šuplíků, k tomu přilepil neodymové magety ze starého harddisku a můžu hrát jednoruč a druhou se šťourat v nose.

↑Nahoru.